FOLIE TERMOKURCZLIWE
Zastanawiasz się czym są folie termokurczliwe i zadajesz sobie pytanie w jaki sposób wykorzystać je do zabawy z dziećmi? Już śpieszymy z odpowiedzią, instrukcją, zasadami bezpieczeństwa i inspiracjami do zabawy! Folie termokurczliwe to nic innego jak syntetyczne tworzywo podatne na wpływ temperatury. Bez obaw! Jest to w pełni bezpieczny i nietoksyczny materiał, jednak wykorzystanie folii w zabawie powinno przebiegać pod okiem osoby dorosłej.
Co można stworzyć z dziećmi z folii termokurczliwej? Odpowiedź jest i dla wielu zaskakująca. Przy użyciu foli termokurczliwej możecie wykonać breloki, przypinki, elementy biżuterii czy ozdoby do scrapbookingu. Folie termokurczliwe dostępne są w trzech wersjach: transparentnej, półtransparentnej oraz kolorowej.
Do przygotowania ozdób w domowym zaciszu, nie będziecie potrzebować żadnych profesjonalnych przyrządów - wystarczy odrobina kreatywności i kilka akcesoriów. Poza folią termoplastyczną przydatne będą markery permanentne lub kredki ołówkowe, drobny papier ścierny, ewentualnie wydrukowany obrazek, który zapragniecie odtworzyć oraz… piekarnik. Jeśli wszystko mamy już przygotowane, czas przystąpić do pracy. Zabawę w tworzenie domowych ozdób najlepiej zacząć od małego BHP i wytłumaczenia dziecku jak będzie przebiegał cały proces twórczy. Już na samym początku warto zaznaczyć, że niektóre czynności, takie jak włożenie czy wyjęcie wzorów z piekarnia, będzie mogła dokonać jedynie osoba dorosła.
Jak dokładnie wygląda praca z folią termokurczliwą? Żeby wyjaśnić jak przebiega proces, podzieliliśmy go na poszczególne etapy.
1. Po wyjęciu folii z opakowania warto przeszlifować stronę, na której będziemy nanosić obrazek. Przetarcie powierzchni papierem ściernym pozwoli na bardziej precyzyjną pracę. Jednak ten etap nie jest niezbędny i możecie go pominąć.
2. Na przygotowanym arkuszu możemy zacząć twórczą zabawę. Technika pracy? Dowolna, jednak jeśli zależy Wam na stworzeniu konkretnego wzoru, pod spód foli można podłożyć wydrukowany kontur i bez trudu odrysować wybrany kształt. Do rysowania szczególnie polecamy dostępne na naszej stronie markery permanentne firmy Sharpie, które dzięki bogatym i pięknym kolorom pozwolą na stworzenie wyjątkowych, pięknych i barwnych prac. Na tym etapie warto również uwzględnić, iż w trakcie wypiekania projekt odrobinę się zmniejszy.
3. Jeśli nasz wzór jest już dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, to znak, że nastąpił odpowiedni czas na jego wycięcie i przygotowanie ewentualnych dziurek do mocowania gotowej pracy.
4. Rodzice – ten podpunkt jest dla Was! Przygotowane projekty należy umieścić na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem. Należy pamiętać, żeby pomalowaną stronę skierować do góry. Ozdoby powinny spędzić w piekarniku nagrzanym na około 150 stopni od 3 do 5 minut.
5. Po wyjęciu z piekarnika, ozdoby należy odłożyć na równą powierzchnię, a dla pewności można dodatkowo czymś je przycisnąć.
6. Gdy ozdoby wystygną można je pomalować farbą akrylową dla dopełnienia efektu, polakierować i ewentualnie dołączyć zawieszkę, aby stworzyć unikatowy brelok.
Szalenie polecamy Wam ten rodzaj kreatywnej twórczości. Jeśli z naszego opisu wynika, że jest nieco bardziej wymagający i czasochłonny od prostszych i bardziej popularnych technik, pragniemy zapewnić, że praca z folią termokurczliwą jest niesamowicie satysfakcjonują i daje świetny efekt. Dodatkowo, noszenie przy kluczach breloka stworzonego przez własne dziecko staje się dla niego ważnym sygnałem, że jest doceniane i otrzymuje wsparcie niezbędne do rozwijania swojej kreatywności.